Sona gelindi… Memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Hükümetin son zam teklifi ve beklenen enflasyon farkı ile emekli maaşı ve memur maaşları için yeni zam oranı hesaplandı. Öte yandan memur zammı burada 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşları için doğrudan belirleyici olacak. Toplu sözleşme zammı süreci yaklaşık 8,5 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiriyor.

SOSYAL HAKLARDA 11 HİZMET KOLUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre yaklaşık 6 milyon memur ve emeklisi ile 2,4 milyon sosyal destek ödemesi alan vatandaşı doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme zammı için son viraja girildi. Sosyal haklarda 11 hizmet kolunda mutabakat sağlandı. Toplu sözleşme zammı, 2 yıl boyunca memur zammı için belirleyici olacak. Bu zam oranları aynı zamanda SSK ve Bağ-Kur emekli zammı belirlenirken referans değer olarak masada yer alacak. Kurulun ay sonuna kadar vereceği karar itiraza kapalı olacak.

Hükümetin zam teklifi şöyle gerçekleşti:

2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10
2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 59,46

Merkez Bankası’nın ve Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 2023 yılı enflasyon tahmini belli oldu. Hafize Gaye Erkan’ın açıkladığı enflasyon raporuna göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 58 oldu. Yine Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre enflasyon tahmini yüzde 59,46 olarak kayıtlara geçti. Yeni ekonomik veriler geldikçe tahminler revize ediliyor.

Ekonomistler yüzde 59,46’lık enflasyon tahminine göre Tüketici Fiyat Endeksi’nin 1799,43 puana yükselmesi ve 6 aylık enflasyonun yüzde 33,13 olması bekleniyor.

MEMUR ENFLASYON FARKI

Bu yüzde 33,13’lük 6 aylık enflasyon oranı refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammını temsil ediyor. Bu rakamdan Temmuz 2023’te uygulanan yüzde 6’lık toplu sözleşme zammı çıkarıldığında memur enflasyon farkı yüzde 25,59 olarak gerçekleşecek.

MEMURA ZAM ORANI SOSYAL DESTEK ÖDEMESİ ALANLARI DA İLGİLENDİRİYOR

Zam oranı 3,7 milyon memuru, 2,7 milyon memur emeklisini ve 2,4 milyon sosyal destek ödemesi alan vatandaşı ilgilendiriyor. Bilindiği üzere 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı gibi sosyal destek ödemeleri doğrudan memur zammı ile belirleniyor.

TEKLİFE GÖRE YÜZDE 44,42 ZAM

Memur zammı, enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile hesaplanıyor. Yani Ocak 2024 için yüzde 15’lik toplu sözleşme zam teklifine göre yeni hesap yapıldığında memur maaşları yüzde 44,42 oranında artacak.

MEMUR ZAMMI, EMEKLİYE EK ZAM İÇİN DE REFERANS DEĞER OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekliye ek zam için ilgili bakanlıklara talimatı verdiğini bildirdi. Erdoğan, emekli maaşı zammı için memur zammı önemli bir referans değer olacak. Emekliye ek zam konusunda teknik ve bütçe çalışmalar devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Emeklilerle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık ve çalışmaya başladık. Bu zamana kadar ne emeklilerimizin ne de diğer vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalmadık, bundan sonra da kalmayız. Tüm imkanlarımızı hatta imkanları daha da zorlayarak gerekeni yapacağımızın bilinmesini özellikle belirtmek istiyorum.”

BAKAN ŞİMŞEK’İN İKİ GÜNDEMİ VAR: ENFLASYONU BASKILAMAK VE REFAHI ARTIRMAK

Özellikle büyük deprem felaketinin yaralarını sarmak için yoğun çalışmalarak mali disiplini sağlamak adına adımlar atan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gündeminde ise iki hedef var. Birincisi enflasyonu baskılamak, ikincisi ise mali disiplinin sağlanmasıyla asgari ücretli başta olmak üzere tüm emekli ve memurların refahını artırıcı düzenlemeleri devreye almak.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Meclis’in Ekim ayında yeni dönem çalışmalarına başlaması bekleniyor. İki Bakanlık tüm imkanları zorlayarak emekliye zam düzenlemesini yetiştirmeye çalışacak. Burada en düşük emekli maaşının 7500 TL’nin üzerine çıkarılması masada bulunuyor.

Türkiye’de 15,5 milyon civarında SSK, Bağ-Kur emeklisi ve 2,7 milyon memur emeklisi bulunuyor. Düzenlemenin yaklaşık 18 milyonluk dev bir kitleyi ilgilendirmesi bütçe çalışmalarını zorlaştıran başlıca etmen olarak dikkat çekiyor.

OCAK 2024’TE REFAH PAYI EMEKLİ ZAMMININ YÜZDE 33 OLMASI BEKLENİYOR

6 aylık enflasyon beklentisine göre Ocak 2024’te refah payı emekli zammının yüzde 33,13 olması bekleniyor. Yine bu hesaba göre memur zammının yüzde 45 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Burada memur zammı önemli bir referans değer olarak karşımıza çıkıyor. Yani emekliye zam oranı da bu yüzde 45’lik rakamın altında kalmayacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN 10 BİN TL FORMÜLÜ

Bütçe çalışmalarından istenilen sonuçlarının alınması durumunda Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla en düşük emekli maaşının artırılması yönünde adımlar atılacak. En düşük emekli maaşı 2023 yılında 3.500 TL’den yüzde 114’ün üzerinde artışla 7.500’ye yükselmişti. Bu rakam için 10.000 TL formülü masada bulunuyor.

YILBAŞINA KADAR EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN DÜZENLEME GELECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçeyle ilgili çalışmaların semeresini gördükçe özellikle yılbaşına kadar emekli maaşları için düzenlemenin tamamlanacağı mesajını verdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir