İsrail, Gazze’de mülteci kampını vurdu: En az 100 ölü

İsrail, Gazze’deki Cibaliye Mülteci Kampı’nı hedef aldı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Cibaliya Mülteci Kampı’na İsrail ordusunun düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin öldüğünü duyurdu. Bakanlığın Telegram hesabından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nı İsrail ordusunun hedef aldığı bildirildi.

Açıklamada, ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiği ve kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi’nin tamamen yerle bir olduğu kaydedildi. Çok sayıda kişinin yaralandığı belirtilen açıklamada, ölü ve yaralıların Endonezya Hastanesi’ne nakledildiği bildirildi. El Cezire’ye konuşan Endonezya Hastanesi Direktörü, en az 150 kişinin yaralandığını belirtti.

Sivil Savunma Birimi’nden yapılan açıklamada ise, kampın ‘tamamen yok olduğu’ ifade edildi. Sivil Savunma Birimi Müdürü Ahmed el-Kahlout, “Bu binalarda yüzlerce vatandaş yaşıyor. İşgal kuvvetleri, ABD yapımı altı bombayla bu ilçeyi yerle bir etti. Bu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırganlığının neden olduğu son katliamdır” dedi.

ÖLÜ SAYISI 8 BİN 500’Ü GEÇTİ

Geçtiğimiz saatlerde Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze Şeridi’nde öldürülenlerin sayısının 219 artarak 8 bin 525’e yükseldiğini duyurdu. Kudra, İsrail’in son 24 saatte düzenlediği saldırılarda 18 katliam gerçekleştirdiğini ve 219 kişinin daha hayatını kaybettiğini söyledi.

3 BİN 542 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Filistinli yetkili, İsrail saldırılarında Gazze’de 7 Ekim’den bu yana öldürülenlerin sayısının 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525’e çıktığını, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını belirtti. Kudra, Bakanlığa 1100’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 2 bin enkaz altında kalan kayıp ihbarı geldiğini aktardı. İsrail’in kasıtlı olarak 57 sağlık kuruluşunu hedef aldığını, saldırılarda hedef alınmaları ve yakıt sorunu nedeniyle 15 hastane ve 32 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını belirten Kudra, İsrail’in sağlık sistemine yönelik ihlalleri sonucu 130 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini, 25 ambulansın hizmet dışı kaldığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir