Genç kadına karın zarından cinsel organ yapıldı

Kayseri’de, 27 yaşındaki G.Y. adlı kadın, geçirdiği trafik kazasının ardından rahmi olmadığını ve doğuştan cinsel organının bulunmadığını öğrendi. Kayseri Şehir Hastanesi’nde jinekolojik onkoloji gerçekleştirilen ameliyatla G.Y.’ye karın iç zarından kapalı bir yöntemle cinsel organ yapıldı.

G.Y., hastalığının nadir ve bilinmeyen bir tür olduğunu ve tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğunu belirtti. Yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu ve diğer kişilere de doktora gitmekten çekinmemeleri ve tedavi olmaları tavsiyesinde bulundu.

“OLDUKÇA NADİR GÖRÜLÜYOR”

Doç. Dr. Seda Şahin Aker, doğumsal cinsiyet gelişim bozukluklarının oldukça nadir görüldüğünü söyledi. Hastaların genellikle ergenlik döneminde adet görmedikleri için hastaneye başvurduklarını ve teşhisin bu dönemde konulduğunu açıkladı. Hastaların rahmi olmadığını ve vajinaları ile doğuştan sorunlar yaşadığını belirtti.

Bu tür durumlar için farklı tedavi yöntemlerinin bulunduğunu anlatan Aker, hastaların rahimlerinin bulunmadığını ve vajinalarının sınırlı olduğunu söyledi. Kayseri Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirdikleri ameliyatın, hastaların kabulü açısından daha uygun ve komplikasyon riskinin daha düşük olduğunu belirtti.

Aker, bu tür ameliyatların genellikle bağırsak veya diğer doku nakilleri ile yapılabileceğini, ancak bu yöntemlerin bazı riskler taşıdığını ve hastaların kendi dokularıyla ameliyatın daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir