Erzincan’da 800 yıllık cami kalıntısı bulundu

Erzincan kent merkezine 50 kilometre uzaktaki ilçede hakim bir tepede kurulan Kemah Kalesi’nde, 2010 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü koordinesinde başlatılan kazı çalışmalarında kalıntılarına rastlanan Bey Camisi’nin yeniden ayağa kaldırılması için çalışma başlatıldı.

AA’nın haberine göre, 2 milyon 700 bin liraya maliyetli projeyle 2021’de restorasyonuna başlanan tarihi cami, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ile iş insanlarının desteğiyle tarihi kayıtlardan yola çıkılarak aslına uygun şekilde inşa edildi.

Anadolu’daki ilk Türk beyliklerinden Mengüceklilerin yerleşim merkezi olan Kemah Kalesi’ndeki yaklaşık 800 yıllık Bey Camisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer alıyor.

‘CAMİ YAKIN ZAMANDA İBADETE AÇILACAK’

Kaledeki kazılarda keşfedilen 800 yıllık caminin ilçe turizmine de önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan, şunları söyledi:

“Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde belirtmiş olduğu gibi Kemah Kalesi’nde 8 tane mescit ve 3 tane cami olduğunu yazmıştır. Bu camilerden bir tanesi Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan kazılarda Bey Camisi olduğu ortaya çıkmıştı. Kazılarda ortaya çıkan camiyi restore ettirmek için kaymakamlığımız ile 2021’de Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına bir proje sunduk. Projenin kabul edilmesinin ardından gelen ödenekle caminin restorasyonunu gerçekleştirdik. Amacımız, Kemah ilçemizde turizmi canlandırmak ve 800 yıllık camiyi gün yüzüne çıkarmaktı. Caminin aslına uygun restorasyonu bitmiş durumda. Kaymakamlığımız ile çevre düzenlemesi ve ışıklandırılması yapıldıktan sonra ibadete açılacak.”

Kemah Kalesi’ndeki kazılar esnasında keşfedilen Bey Cami

‘İLK CUMA NAMAZININ KILINDIĞI CAMİLERDEN BİRİ’

Yapılan araştırmalara göre Bey Camisi’nin, “ilk cuma namazının kılınan camilerden biri” olduğunun belirlendiğini aktaran Aslan, “Bu camiyi tekrar Kemah’a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Caminin tekrar hizmete girmesi için geçmişten günümüze gayret sarf eden tüm yetkililere teşekkür ederim” diye konuştu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir