Bankacılık sektörü güçlü yapısını korudu

Kaan Gür, “Bankacılık Söyleşileri” kapsamında yaptığı açıklamada, 6 Şubat’taki depremler nedeniyle ülkece zor bir süreçten geçildiğini anımsatarak, deprem felaketinde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle andığını söyledi, yakınlarına ve bütün millete başsağlığı diledi.

“2024 YILINDA DA İSTİKRAR KAZANDIRICI ADIMLARIN DEVAMINI BEKLİYORUZ”

Gür açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “2023 yılında Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri incelediğimizde, deprem felaketinin olumsuz etkilerine rağmen, yılın ilk üç çeyreğinde yıllık %4,7 oranında bir büyüme görüyoruz. Seçimlerin neticelenmesiyle birlikte belirsizlik unsuru ortadan kalkarken, bu süreci takip eden bir parasal sıkılaştırma dönemi göze çarpıyor. Bu dönemde olduğu gibi, 2024 yılında da istikrar kazandırıcı adımların devamını bekliyoruz. Politika faizinde beklenen ilave artışların yanı sıra artan borçlanma maliyetlerinin iç talebi törpülediğini, dolarizasyonu azalttığını, cari dengeyi iyileştirdiğini ve hedeflenen dezenflasyon patikasını desteklediğini görebiliriz. Yine ülke risk primindeki iyileşmenin de Türkiye’ye yönelecek sermaye akımlarını da olumlu etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

“SEKTÖRÜMÜZ GÜÇLÜ YAPISINI KORUDU”

2023 yılında sektörümüz de güçlü yapısını korudu. Sorunlu kredi oranı düşük seyrini sürdürürken, sermaye yeterlilik oranı da yasal sınırın üstünde kalmaya devam etti. Parasal sıkılaştırma dönemiyle birlikte mikro ve makro ihtiyati çerçevede sadeleşme adımları bankacılık faaliyetlerinin sağlık bir şekilde yürütülebilmesi açısından daha elverişli bir zemin oluşturdu. Finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte kredi büyümesi yavaşlasa da, net faiz marjlarındaki artış kredi arzının iyileşmesini sağlayarak bankacılık sektörünün ana faaliyeti üzerinden kar elde etmesine olanak tanıyan bir ortam sunmaya başladı. Önümüzdeki dönemde, faiz oranlarındaki belirgin yükselişin varlık kalitesine etkileri olabilir. Senaryo bazlı düşünmeye devam etmek, risk yönetimi esaslı yaklaşımı korumak ve ufukta beliren riskleri doğru okuyarak zamanlı adımlar atabilmek başarının anahtarları olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir