Apple, metin tabanlı fotoğraf düzenleme için AI aracını tanıttı

Apple, fotoğraf düzenleme konusunda teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara ile iş birliği içinde geliştirilen MGIE modeli ile artık sadece birkaç kelime kullanarak fotoğrafları düzenlemek herkes için çok daha kolay hale geliyor. Karmaşık yazılımları ustalıkla kullanmak artık fotoğraf düzenleme için bir ön koşul değil. İster kırpma, boyutlandırma, döndürme isterseniz de filtrelerle biraz oynamak isteyin, yapmanız gereken tek şey vizyonunuzu açıklamak.

MGIE, yani MLLM-Guided Image Editing (MLLM Yönlendirilmiş Görüntü Düzenleme), metinsel komutlar aracılığıyla hem basit hem de karmaşık düzenlemeleri anlayıp uygulayabilme yeteneğiyle öne çıkıyor.

Apple, metin tabanlı fotoğraf düzenleme için AI aracını tanıttı

Örneğin, fotoğrafınızdaki gökyüzünün daha mavi olmasını istediğinizi hayal edin; MGIE bu isteği, gökyüzünün parlaklığını artırarak belirli bir eyleme dönüştürür ve isteğinizi doğru bir şekilde yerine getirir.

Apple, MGIE ile yapay zeka düzenleme alanına girmiş bulunuyor. Bu, Adobe gibi kendi yapay zeka düzenleme araçlarıyla bu alanda öncülük eden devlerle yan yana düşünüldüğünde dikkate değer bir değişim. Apple, genellikle üretken yapay zeka alanında daha çekimser bir tutum sergilemiş olsa da, bu yenilik, CEO Tim Cook’un işaret ettiği gibi ürünlerine daha fazla yapay zeka özelliği entegre etme yolunda önemli bir adımı temsil ediyor. MGIE’yi GitHub üzerinden ve Hugging Face Spaces’ta bir web demosu aracılığıyla erişilebilir kılmak, yaratıcılar ve teknoloji meraklıları için yeni olanaklar sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir