Hamas, üç İsrailli rehineden ikisinin Gazze’de İsrail saldırılarında öldüğünü duyurdu

Haması, İsrailli esir Yossi Sharabi ile Itay Svirsky’nin İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava ve kara saldırılarında öldüğünü açıkladı.

Hamas tarafından Telegram hesabından paylaşılan videoda konuşan İsrailli 26 yaşındaki esir Noa Argamani, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında, 53 yaşındaki esir Sharabi ile 38 yaşındaki Svirsky’nin öldüğünü belirtti.

Argamani, kendisi, Sharabi ve Svirsky’nin bulunduğu bir binanın İsrail’e ait F16 savaş uçağı tarafından hedef alındığını ve enkaz altında kaldıklarını, Hamas tarafından enkaz altından kurtarıldıklarını ancak yaralı çıkarılan Sharabi’nin kurtarılamadığını ifade etti.

İki gün sonra başka bir yere nakilleri sırasında ise İsrail güçlerinin ateş açması sonucu Svirsky’nin vurularak öldüğünü, kendisinin de başından yaralandığına dikkati çeken Argamani, İsrail hükümetine savaşı durdurması ve kendilerinin kurtarılarak ailelerine kavuşturulması çağrısı yaptı.

Hamas tarafından yayınlanan videoda, Sharabi ve Svirsky’nin cansız bedenlerine ilişkin görüntülere de yer verildi.

İsrail ordusuna göre Gazze Şeridi’nde hala 136 İsrailli esir bulunuyordu.

Esir takası müzakerelerine başlamak için İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurmasını şart koşan Hamas, elinde bulunan esirlere karşılık İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinlilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Gazze’deki rehineler

Hamas tarafından 7 Ekim’de alıkonulan 240 kişinin yaklaşık yarısı, kasım ayındaki ateşkesle serbest bırakılmıştı. İsrail 132 kişinin Gazze’de kaldığını ve bunlardan 25’inin esaret altında öldüğünü söylüyor.

Bazı rehine yakınları Başbakan Binyamin Netanyahu‘ya yeni bir ateşkese gitmesi, hatta savaşı durdurması çağrısında bulunuyor. Netanyahu ise rehineleri serbest bırakmak için savaşmaya devam etmek gerektiğini söylüyor. 

Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan insani arada 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

TIKLAYIN – Hamas, 3 rehinenin videosunu yayımladı: Size onların akıbetini bildireceğiz, hükümetiniz yalan söylüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir