Cumhurbaşkanı Erdoğan: En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen HAK-İŞ Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Bakanımıza temmuz ayında bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimatı verdim” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

HAK İŞ konfedarasyonumuzun değerli mensupları sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle muhabbetle selamlıyorum. İşçi kardeşlerimize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum. Genel Kurul’un çalışma dünyamız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“NEREDEN GELDİĞİMİZİ AKLIMIZDAN ÇIKARMADIK”

HAK-İŞ temsil ettiği kitle itibarıyla bizim de sendikamızdır. Kendimizi emekçi ailesinin birer ferdi olarak görüyoruz. Gençlik yıllarında İETT ‘de işçi olarak çalışmış bir kardeşinizim. Şafakla beraber uyanmanın, otobüs beklemenin gazete kağıtlarının serilmiş olduğu bir sofrada Yemek yemeyi bilirim. Nereden geldiğimizi aklımızdan çıkarmadık, mazisini inkar edenlerden olmadık.

Kuruluşundan bugüne HAK-İŞ çatısı altında ter döken herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’ni bugünlere ulaşmasında, emek mücadelesinde emeği olan o kardeşlerimizin çok büyük payı var. Son 21 yılda Türkiye milli gelirini 236 milyar dolardan 1 trilyon dolar sınırına getirdiysek, satın alma gücüne göre dünyanın en büyük 11. ekonomisi olduysa, ihracatını 255 milyar dolara çıkardıysa, her alanda 100 yılın başarılarına imza attıysa bunun gizli kahramanları işçi ve emekçi kardeşlerimizdir. Rabbim hepinizden razı olsun.

Biz göreve geldiğimizde asgari ücret 124 dolardı. Bugün 440 dolar. 2002’de benzinin litre fiyatı 1.5 liraydı. Asgari ücretle 110 litre alınıyordu. Bugün asgari ücretle 410 litre benzin alınıyor. Asgari ücret ve diğer ücretlerdeki artış reel olarak da alım gücünü yükseltti. Sadece bu örnek bile iktidarımızın işçisine memuruna verdiği önemi göstermektedir.

Türkiye’nin mali şartları ne olursa olsun, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik. Toplumuzun tüm kesimlerinin yanında olduk. Ülkemizin yaşadığı ciddi sıkıntılara, ekonomik krizlere rağmen bu hassasiyetimizi koruduk. Covid döneminde insanımızın sağlığıyla birlikte işini de koruması için mücadele ettik.

En düşük emekli maaşını 7500 liraya, bayram ikramiyelerini 2 bin liraya yükselttik. Meclis’in açılmasıyla 7500 liranın üzerinde maaş alan emeklilerimizi de sevindireceğiz.

Yapılan protokolle 700 bin kardeşimizin ücretlerine yüzde 45 artış yaptık.

Şimdi önümüzde memurlarımızın maaş düzenlemesi var. Memura verilen maaş zamlarında enflasyona ek refah payı artışını biz getirdik. Ocak ayında yüzde 30 oranında zam yapmıştık. Temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını en düşük kamu maaşından aşağı kalmayacak şekilde artıracağız.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYI BULACAK

Temmuz ayında en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisinden aşağı kalmayacak şekilde düzenleyecek. En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. 

Birinci dereceye giren ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız.

“GERÇEKLEŞTİRİLEN EN BÜYÜK REFORMDUR”

Genel kurulda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise şu ifadeleri kullandı:

“Daha imzamız kurumadan kamu işçileriyle ilgili toplu sözleşmemizi gerçekleştirdik. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın doğrudan katkısıyla kamu çalışanları açısından en yüksek düzeydeki sözleşmeyi imzalamış olmaktan dolayı bahtiyar olduğumu söylemek isterim.

2 yıllık görev süremiz içerisinde birçok sorunun çözümüne katkı vermeye çalıştık. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması diğer yaptıklarımızdan çok daha önemlidir. Gerçekleştirilen en büyük reformdur. Bunu gerçekleştirmek bizim için gurur verici olmuştur. Yaptığımız birçok düzenleme var. Yapamadıklarımız da var. Biri nedir? Taşeron işçileri meselesidir.

Türkiye’de sendikal hareketin gelişmesi demokrasiye katkıdır. Demokrasi o kadar kuvvetlenir. Demokrasi daha katılımcı hale gelir.  Mevzuatla ilgili düzenlemeler var. Onlar şu anda uygulamaya sokulacak durumda. İşçilerimizin sendikalaşmasını artıracak düzenlemeler var; Beyaz Bayrak uygulaması. İş veren düzgün iş yaptığına inanıyorsa, işçilerin örgütlenmesine saygı duyuyorsa, biz bunu ‘Beyaz Bayrak’la sembolik olarak işaretleyip o iş yerlerin ayrıcalıklı iş yeridir. O işverenlerimize dönük birçok katkı yapacak adımları da kapsamaktadır. Sosyal güvenlik destek primi üzerinden de onları destekleyecek adım attık”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir