Canan Kaftancıoğlu Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Canan Kaftancıoğlu’nun Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Ünlü siyasetçi Canan Kaftancıoğlu, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Uzun bir süre Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı olarak görev yapan Kaftancıoğlu, geçtiğimiz senelerde sosyal medya paylaşımlar sebebiyle yargılanmıştı. Daha sonra tahliye edilen ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP üyeliği düşürülen siyasetçi açıklamalarıyla çok konuşuluyor. 

Pek çok kişi ise Kaftancıoğlu’nun hayatını ve siyasi kariyerini merak ediyor. Peki Canan Kaftancıoğlu kimdir, kaç yaşında, nereli? Canan Kaftancıoğlu hangi partilerde bulundu? İşte ünlü isimle ilgili merak edilenler…

Canan Kaftancıoğlu Kimdir?

Canan Kaftancıoğlu, 3 Şubat 1972 yılında Ordu’nun Mesudiye ilçesinde dünyaya geldi. Babası ilkokul öğretmeni olan Kaftancıoğlu’nun annesi ise ev hanımıdır. Memleketi Ordu’da ilkokul ve ortaokul eğitimini aldı. Daha sonra üniversite için İstanbul’a geldi.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü ve 1995 yılında buradan mezun oldu. Üniversite eğitiminin ardından Sivas Suşehri Devlet Hastanesi’nde acil doktoru olarak çalışmaya başladı.

Daha sonra, İstanbul Üniversitesi’nin Adlı Tıp Bölümü’nde İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirmesi teziyle uzmanlığı tamamladı. Bu eğitiminin ardından Adli Tıp Doktoru olarak çalışmaya başladı.

Toplumsal Bellek Platformu’nun kurucuları arasında bulunan Kaftancıoğlu, 2011 yılında CHP basın, kültür ve iletişimden sorumlu il başkanı yardımcısı olarak görev aldı.

2012’den 2014’e kadar il başkan vekili olarak bulundu. Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesi olan siyasetçi, 2014 yılında yapılan genel seçimlerinde Maltepe belediye başkan olarak aday oldu. 2018 yılında yapılan CHP İstanbul 36.Olağan İl Kongresi’nde İstanbul İl başkanı olarak göreve başladı.

Canan Kaftancıoğlu, 12 Mayıs 2022 yılında sosyal medya paylaşımları sebebiyle 4 yıl hapis cezası aldı.

Bu süreçte siyasi yasak da alan siyasetçi, 31 Mayıs 2022 tarihinde infaz işlemleri için ilk önce İstanbul Adliyesine daha sonra Silivri Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi. Aynı gün tahliyesi gerçekleştirilen Kaftancıoğlu’nun savcılık tarafından CHP üyeliği düşürüldü.

Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması Düzenleme komitesinde bulunan Kaftancoğlu’nun Benim Babam Bir Kahramandı isimli bir derleme kitabı da bulunur.

Canan Kaftancıoğlu’nun Eşi Kim, Çocuğu Var mı?

Canan Kaftancıoğlu, Sivas Suşehri Devlet Hastanesi’nde çalışırken tanıştığı meslektaşı Ali Naki Kaftancıoğlu ile 2001 yılında dünyaevine girdi. Çitin Çağım Işık adında bir kızı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir